sobota, 21 listopada 2015

Szynka wieprzowa

Dziś mięso a konkretnie szynka wieprzowa, która idealnie nadaje się jako mięso do obiadu a jak przestygnie jest przepysznym dodatkiem do kanapek zamiast nafaszerowanej chemią wędliny dostępnej w sklepach. Wszystkim gorąco polecam.



Składniki

1-1,5 kg szynki wieprzowej
majeranek
tymianek
ostra papryka
przyprawa gyros lub kebab (opcjonalnie)
ocet balsamiczny (opcjonalnie)
odrobiną pieprzu i soli
olej

Ja swoje mięsa pekluje przed pieczeniem, wkładam do odpowiedniej wielkości pojemnika zalewam wodą koniecznie ponad poziom mięsa, zasypuje dwoma garściami soli dodaje 4 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, 6 ziarenek pieprzu, i pokrojoną w paski papryczkę chili. W takiej zalewie pozostawiam mięso od min 1 dnia do 5 dni pamiętając by codziennie je przewracać. Dzięki temu całemu zabiegowi mięso jest idealnie kruche mięciutkie rozpływa się w ustach.

Ja najczęściej po 2 dniach wyjmuje mięso z zalewy, płucze pod zimną wodą, wycieram do sucha polewam olejem dokładnie go rozsmarowuje, obsypuje papryka, przyprawą kebab/gyros, odrobiną pieprzu.Przyprawy wcieram dokładnie w mięso. Na samym końcu obsypuje spód mięsa majerankiem i tymiankiem, przewracam i to samo robię z wierchu, dość obficie pryskam octem balsamicznym. Zostawiam w misce pod przykryciem jeszcze na 1 dzień (lub wkładam od razu w rękaw do pieczenia i przekładam do naczynia żaroodpornego) wstawiam do lodówki.
Mięso wyjmuje z lodówki przed pieczeniem aby nabrało temperatury pokojowej, rozgrzewam piekarnik do 220*C i wkładam mięso na 20 min, po tym czasie zmniejszam temperaturę do 180-190 stopni i piekę jeszcze 90 min po tym czasie wyjmuje mięso rozcinam rękaw foliowy piekarnik przełączam na termoobieg i piekę jeszcze ok 15-20 min do zrumienienia się wierzchu mięsa, od czasu do czasu podlewając sosem powstałym z pieczeni.
Po tym czasie wyjmuje mięso z piekarnika przekładam na talerz odczekuje 10 min żeby mięso odleżało swoje, a później to już wystarczy pokroić i na talerz.

UWAGA !!!
Czas pieczenia zależy od grubości i wielkości mięsa ogólnie kieruje się zasadą 1-1,5 h na kg mięsa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz